Balkansko područje je prepoznato kao jedno od “žarišta” biodiverziteta, za mnoge grupe živih bića. Tako je i kada su u pitanju osolike muve i pčele – Balkan nastanjuje oko 658 vrsta osolikih muva i 1397 vrsta divljih pčela do sada registrovanih na ovom području. Kako je poslednjih godina jedna od gorućih biodiverzitetskih tema brojnost i stanje polinatorskih vrsta (vrste koje učestvuju u oprašivanju biljaka), Prirodnjački muzej Crne Gore se uključio u međunarodni TETTRIs projekat kojim se unapređuju taksonomska znanja o biodiverzitetu osolikih muva i pčela Balkanskog poluostrva. Ciljevi projekta su i rješavanje nekih taksonomskih nedoumica, pri čemu će biti uključene i molekularne analize (DNA barkodiranje), sistematizacija i uniformisanje podataka, obezbijeđivanje fotografija vrsta osolikih muva iz zbirki, dok će podaci biti šire dostupni na kraju realizacije projekta.
Projektom Balkan PolliS obuhvaćeno je ukupno devet kolekcija i podkolekcija iz Srbije, Grčke, Slovenije i Crne Gore. Prirodnjački muzej Crne Gore je jedan od partnera na ovom projektu, uz Faculty of Sciences, Univerziteta na Egeju (Grčka), Šumarskog instituta u Ljubljani (Slovenija), dok je nosilac projekta Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu.
Naša muzejska savjetnica u Zbirci insekata Mr Suzana Malidžan, i dokumentarista Mcs Jelena Brnović učestvuju u realizaciji ovog projekta, aktivno radeći na obradi i pripremi podataka.
Na linku https://tettris.eu/3rd-party-projects/test-3/ možete pratiti realizaciju projekta kao i saznati još detalja o projektu.