
Značaj i uloga pčela u prirodi, pa i samom životu čovjeka poznata je odavnina, a prije tri godine na zasjedanju Međunarodnog instituta Earthwatch, pčela je i zvanično proglašena najznačajnijim bićem na planeti.
Razlozi za to su brojni: pčele su jedini insekti koji daju čovjeku gotov proizvod – med, koji ima značajnu ulogu u ishrani i farmaciji, baš kao i propolis, matična mliječ, vosak, pa čak i pčelinji otrov koji imaju sve širu primjenu u alternativnoj medicini. Osim toga pčele su jedina bića koja ne nose patogene (ni viruse, ni bakterije, ni gljivice), već čak njihovi proizvodi služe za suzbijanje istih.

Međutim, najznačajnija uloga koju pčele imaju na planeti je polinacija (oprašivanje). Čak 70% poljoprivrednih kultura zavisi od ovih oprašivača, tako da se njihova uloga može “izmjeriti” i u materijalnom pogledu. Bez pčela ne bi bilo oprašivanja, biljke se ne bi razmnožavala, a sa njihovim nestankom poremetio bi se hranidbeni lanac i zavladala bi glad.
Nažalost, brojne studije pokazuju da brojnost pojedinih vrsta pčela tako rapidno opada sa godinama, da su mnoge već postale ugrožene, a neke su i na samom pragu izumiranja. Razlozi su brojni: od zagađenja, klimatskih promjena, prenamjene zemljišta, zarastanja livada i prekomjerne sječe šuma, a kao jedan od najizraženijih je prekomjerna upotreba pesticida.

Utvrđeno je da čak i savremena tehnologija ima negativan uticaj na ponašanje pčela. Naime, talasi koje emituju mobilni uređaji mogu uticati na dezorjentaciju pčela, pri čemu ona ispušta zvuk kao upozorenje drugim pčelama na opasnost, pa one zbog toga čak i napuštaju košnice.
Čovjek mora postati svjestan da je on direktno ili indirektno uzrokovao ovakvo stanje, te stoga mora preduzeti brojne mjere kako bi se ova važna bića sačuvala.
Mr Suzana Malidžan
muzejska savjetnica u zbirci insekata