Javna ustanova Prirodnjački muzej Crne Gore je organizovala pres konferenciji povodom iznenađujućeg otkrića novog roda i nove vrste za nauku u flori Crne Gore. Crna Gora je, nakon dva vijeka, dobila botaničku senzaciju – novu biljku, Petrolamium crnojevicii, koja bi mogla postati simbol nacionalne flore XXI vijeka.
Biljku, za koju je utvrđeno da je novi rod, naučno su obradili i opisali dr Snežana Dragićević, samostalna savjetnica u ENEKO centru CANU, dr Snežana Vuksanović, muzejska savjetnica u Zbirci cvjetnica Prirodnjačkog muzeja CG i Dr Boštjan Surina, kustos Prirodoslovnog muzeja u Rijeci.
Direktorica Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, dr Natalija Čađenović je naglasila da postoji zakonska obaveza u Zakonu o zaštiti prirode, da istraživači, naučnici, deponuju u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore holotip novootkrivene vrste koju su sakupili na teritoriji Crne Gore. „Nažalost, kako nisu predviđene sankcije za nepridržavanje ovoj obavezi, mali broj njih nam se obraćao i dostavljao holotipove. Ovo je prilika da sef u kome čuvamo holo i paratipove, bude bogatiji i za herbarski list sa holotipom novog roda Petrolamium.“
Samostalna savjetnica u ENEKO centru CANU, dr Snežana Dragićević, 2019. godine, kao kustoskinja u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, istražujući prvi put područje Štitara, sakupila je ovu biljku na gotovo goloj stijeni. Kako je naglasila, prostor na kojem raste ova biljka izuzetno je osjetljiv. „Ovo je jedinstven prostor, sa specifičnim geološkim, morfološkim i klimatskim odlikama. Biljka raste na maloj površini, ako budemo ugrožavali njena staništa, posebno sječom šuma, rizikujemo da je izgubimo. Zato pozivam sve, posebno mještane Štitara, Bokova, Kosijera i Đinovića, kao i relevantne crnogorske institucije, da se zajedno dogovorimo i zaštitimo ovu biljku“, apelovala je Dragićević.
Kustoskinja u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, dr Snežana Vuksanović, pojasnila je da su molekularne i filogenetske analize pokazale da je Petrolamium zasebna evolutivna loza, sestrinska plemenu Lamieae, koju čini svega nekoliko rodova, od kojih je Lamium rasprostranjen u starom Svijetu, dok su ostala tri vezani isključivo za centralnu i istočnu Aziju. Pojasnila je da je na taj način zagonetni rod dobio konačno ime – Petrolamium što je izvedenica od latinskih riječi „petro“ (stijena) – što ukazuje na stanište i Lamium (sestrinski rod). „Ime vrste – crnojevicii je u čast Ivana Crnojevića, koji je sa Soko grada branio prijestonicu od neprijatelja.
Kustos Prirodoslovnog muzeja u Rijeci i vanredni profesor Primorskog Univerziteta u Kopru dr Boštjan Surina, kazao je da ukoliko ovu biljku stavimo u širi evropski ili svjetski kontekst i pogledamo kroz botaničku literaturu, uviđamo da u Evropi nema mnogo biljaka koje su se pokazale ovako značajnim otkrićima.
Ukazao je da ono što ovom nalazu daje posebnu vrijednost su dvije stvari. „Prva je činjenica da je biljka pronađena u Evropi, i to na visokom taksonomskom nivou – na nivou roda. Druga je što je otkrivena upravo u Crnoj Gori, državi koja, iako mala, ima bogatu tradiciju prirodoslovnih istraživanja. „Najbliža srodna vrsta Petrolamium crnojevicii živi u najstrože izolovanim uslovima, na Himalajima, na visinama od preko 5000 metara. Ovo nas upućuje na zaključak da je novootkrivena vrsta nešto sasvim posebno i vjerovatno nosi jedinstvenu evolucijsku priču“, rekao je Surina.
„Otkriće ovakvog značaja u posljednjih 200 godina nismo imali ne samo u Crnoj Gori, nego ni šire. Sada se Crna Gora ponovo ne nalazi samo na evropskoj botaničkoj karti, već i na svjetskoj“.